logo logo
pol flag    eng flag spain flag

Projekt o nazwie „gościnne zabytki” jest realizacją idei jak „chodziła mi po głowie” od wielu lat. Zebrania w jednym zbiorze internetowym hoteli i miejsc noclegowych, restauracji oraz sal konferencyjnych z historycznym rodowodem. Jako dziennikarz i wydawca przez wiele lat nie tylko obserwowałem rozwój tej bazy, ale wraz z żoną Barbarą brałem udział w jej opisie. W przygotowywaniu bądź wydawaniu pozycji książkowych o charakterze przewodników bądź albumów tym wyjatkowym miejscom dedykowanym.

To co w pracy tej fascynowało mnie najbardziej, to kontakt z właścicielami tych obiektów, dla których nierzadko inwestycje w remont, czasem odbudowę zamku, pałacu czy dworku stanowiły życiowe wyzwania. Niełatwe ze względu na ogromne koszty. Często wręcz za decyzją o adaptacji budynku na cele hotelowe nie stał biznesplan, a miłość do historii, tradycji czy piękna. Biznesplan oczywiście dochodził na jakimś etapie odbudowy czy eksploatacji, choć do dziś dla wielu właścicieli czy zarządców tych miejsc jest to pole niezmiennie trudnych zmagań o utrzymanie się na rynku i ciągłej nauki jak się na nim utrzymać.

Nie ulega też dla mnie wątpliwości, że znajomość tych unikalnych miejsc w naszym społeczeństwie wciąż jest niewystarczająca, a to ma podstawowy wpływ na ich funkcjonowanie i finansowy wynik. Stąd pomysł portalu, który w obszernym zbiorze przybliżać ma szerokiemu odbiorcy całą barwną paletę historycznych noclegów. I to zarówno obiektów hotelowych o najwyższym standardzie jak i małych zabytkowych obiektów agroturystycznych. Zbiór powiększają także restauracje w historycznych wnętrzach oraz powiększą z czasem sale konferencyjne w zabytkowych budynkach. Tym samym portal, mam taką nadzieję służyć będzie jako źródło informacji nie tylko indywidualnym turystom, ale np. biurom podróży, organizatorom konferencji itp. Portal jest przez to ważnym elementem promocji tych miejsc. Nie jedynym, albowiem grupa ma również sieciowy kwartalnik o nazwie „Życia Smak”, budujemy markę „gościnnych zabytków” wokół logo – bociana w mediach, zamieszczamy w barterze reklamy itd. W dalszych planach jest kilka pozycji wydawniczych. Obiekty, które nie odnalazły się w zbiorze, a wyrażają taką chęć serdecznie zapraszam i proszę o kontakt.

"gościnne zabytki"
Krzysztof Kaniewski
www.goscinnezabytki.pl
kaniewski@goscinnezabytki.pl